PORTALE DELLA DIDATTICA
1
ENGINEERING
Course outline
 
Course description
 
Programme syllabus
 
Guide for Students
 
Degree Programme Regulation
 
Department
 
Collegio
 
Results of assessment questionnaires (C.P.D.)
 
Level of satisfaction of graduating students (AlmaLaurea)
 
Employment condition (AlmaLaurea)
 
Admission requirements
 
Final exam
 
SERVICES TO STUDENTS
Services
 
Tuition fees
 
Organization of academic structures
 
Students' representatives
 
Teaching staff
 
Examination sessions
 
ADDITIONAL SERVICES
Decentralized structures to support students (SDSS)
 
Streaming - on-line courses
 
FURTHER INFORMATION
SUA-CdS Information Model
 
Glossary en-it
 
Ordinamento Didattico
 
ELECTRONIC ENGINEERING, Laurea (1st degree and Bachelor-level of the Bologna process)
Academic Year 2020/21
DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND TELECOMMUNICATIONS
Collegio di Ingegneria Elettronica, delle Telecomunicazioni e Fisica (ETF)
Campus: TORINO
Program duration: 3 years
Class L-8 Degree: INFORMATION TECHNOLOGY ENGINEERING
Seats available: 230 (20 reserved for non European citizens)
Reference Faculty
MARTINA MAURIZIO   referente.lm.eln@polito.it
Program held in Italian
The first year is common to other graduate programs and is also offered in English Language
Course is also offered in streaming
SDSS service is available
EUR-ACEŽ Accredited program, European quality label for engineering degree programmes
Accreditato EUR-ACE
TEACHERS
     Francesco Paolo Andriulli ORARIO RICEVIMENTO Giovanni Maizza
ORARIO RICEVIMENTO Paolo Bardella ORARIO RICEVIMENTO Vittorio Marchis
ORARIO RICEVIMENTO Cristina Bignardi ORARIO RICEVIMENTO Guido Masera
     Paolo Boieri      Luca Mastrogiacomo
ORARIO RICEVIMENTO Daniela Bosia      Giuliana Mattiazzo
     Luigi Buzzacchi      Alvise Mattozzi
     Valentina Alice Cauda ORARIO RICEVIMENTO Caterina Mele
ORARIO RICEVIMENTO Valeria Chiono ORARIO RICEVIMENTO Giulio Mondini
ORARIO RICEVIMENTO Carlo Cima      Massimo Ortolano
ORARIO RICEVIMENTO Marina Clerico      Davide Salvatore Paolino
     Simone Corbellini ORARIO RICEVIMENTO Claudio Passerone
ORARIO RICEVIMENTO Marcello Edoardo Delitala ORARIO RICEVIMENTO Gianluca Piccinini
     Silvia Falletta ORARIO RICEVIMENTO Candido Pirri
ORARIO RICEVIMENTO Valter Ferrero ORARIO RICEVIMENTO Paolo Ernesto Prinetto
ORARIO RICEVIMENTO Debora Fino      Barbara Ruffino
ORARIO RICEVIMENTO Sebastiano Foti ORARIO RICEVIMENTO Nunzio Russo
     Enrico Galvagno ORARIO RICEVIMENTO Claudio Sansoe'
ORARIO RICEVIMENTO Emilia Maria Garda ORARIO RICEVIMENTO Patrizia Savi
ORARIO RICEVIMENTO Giovanni Ghione ORARIO RICEVIMENTO Roberta Spallone
ORARIO RICEVIMENTO Fabrizio Giorgis ORARIO RICEVIMENTO Filippo Spertino
ORARIO RICEVIMENTO Michele Goano ORARIO RICEVIMENTO Igor Simone Stievano
ORARIO RICEVIMENTO Francesco Gregoretti      Alessandro Stochino
ORARIO RICEVIMENTO Stefano Grivet Talocia ORARIO RICEVIMENTO Roberto Tadei
ORARIO RICEVIMENTO Francesco Laio ORARIO RICEVIMENTO Alberto Tenconi
ORARIO RICEVIMENTO Andrea Lavagno ORARIO RICEVIMENTO Marco Torchiano
     Pierluigi Leone ORARIO RICEVIMENTO Andrea Tosin
ORARIO RICEVIMENTO Andrea Maria Lingua      Alessandra Vitale
ORARIO RICEVIMENTO Guido Lombardi ORARIO RICEVIMENTO Maurizio Zamboni
Docenti titolari di insegnamenti del primo anno comune di Ingegneria
     Riccardo Adami      Davide Girolami
ORARIO RICEVIMENTO Michelangelo Agnello ORARIO RICEVIMENTO Antonio Gliozzi
     Julia Ginette Nicole Amici ORARIO RICEVIMENTO Sabrina Grassini
ORARIO RICEVIMENTO Emma Paola Maria Virginia Angelini      Alfio Grillo
     Marco Armandi      Debora Impera
     Demetra Barone      Dario Improta
     Danilo Bazzanella ORARIO RICEVIMENTO Francesco Laviano
     Federico Bella ORARIO RICEVIMENTO Luca Lussardi
     Elvise Berchio      Francesco Malaspina
     Stefano Bianco ORARIO RICEVIMENTO Pietro Mandracci
ORARIO RICEVIMENTO Silvia Bodoardo ORARIO RICEVIMENTO Luigi Manna
ORARIO RICEVIMENTO Barbara Bonelli      Giovanni Manno
     Ada Boralevi ORARIO RICEVIMENTO Luisa Mazzi
     Matteo Boscarelli      Silvio Mercadante
     Federico Bosia ORARIO RICEVIMENTO Sara Monaci
     Stefania Bufalino ORARIO RICEVIMENTO Marco Morandotti
     Giancarlo Canavese ORARIO RICEVIMENTO Emilio Musso
ORARIO RICEVIMENTO Enrico Carlini      Chiara Novara
     Federico Carosio ORARIO RICEVIMENTO Barbara Onida
ORARIO RICEVIMENTO Gianfranco Casnati ORARIO RICEVIMENTO Barbara Orusa
     Fiorella Cauda      Cristina Pagliano
ORARIO RICEVIMENTO Francesca Maria Ceragioli      Valentina Peter
ORARIO RICEVIMENTO Valeria Chiado' Piat      Juan Francisco Pons Llopis
     Maria Cicoira      Francesco Porcelli
ORARIO RICEVIMENTO Marco Codegone      Samuele Porro
ORARIO RICEVIMENTO Jorge Raul Cordovez Manriquez      Marzia Quaglio
ORARIO RICEVIMENTO Paolo Cortese      Michele Rimoldi
ORARIO RICEVIMENTO Caterina Cumino ORARIO RICEVIMENTO Silvia Maria Ronchetti
ORARIO RICEVIMENTO Antonio Jose' Di Scala      Maria Salerno
     Serena Esposito      Francesco Savorani
ORARIO RICEVIMENTO Massimo Ferrarotti ORARIO RICEVIMENTO Marco Scalerandi
ORARIO RICEVIMENTO Sergio Ferrero      Marco Scianna
     Adriano Festa      Stefano Stassi
ORARIO RICEVIMENTO Alberto Fina ORARIO RICEVIMENTO Anita Maria Tabacco
ORARIO RICEVIMENTO Sonia Lucia Fiorilli ORARIO RICEVIMENTO Stefano Taccheo
ORARIO RICEVIMENTO Carlotta Francia ORARIO RICEVIMENTO Alberto Tagliaferro
     Andrea Antonio Gamba      Lorenzo Tentarelli
ORARIO RICEVIMENTO Letterio Gatto      Mauro Tortello
ORARIO RICEVIMENTO Francesco Geobaldo ORARIO RICEVIMENTO Barbara Trivellato
ORARIO RICEVIMENTO Claudio Gerbaldi ORARIO RICEVIMENTO Francesco Vaccarino
ORARIO RICEVIMENTO Roberto Gerbaldo




© Politecnico di Torino
Corso Duca degli Abruzzi, 24 - 10129 Torino, ITALY
WCAG 2.0 (Level AA)
Contatti