PORTALE DELLA DIDATTICA
1
ENGINEERING
Course outline
 
Course description
 
Programme syllabus
 
Guide for Students
 
Degree Programme Regulation
 
Department
 
Collegio
 
Results of assessment questionnaires (C.P.D.)
 
Level of satisfaction of graduating students (AlmaLaurea)
 
Employment condition (AlmaLaurea)
 
Admission requirements
 
Final exam
 
SERVICES TO STUDENTS
Services
 
Tuition fees
 
Organization of academic structures
 
Students' representatives
 
Teaching staff
 
Examination sessions
 
ADDITIONAL SERVICES
Decentralized structures to support students (SDSS)
 
Streaming - on-line courses
 
FURTHER INFORMATION
SUA-CdS Information Model
 
Glossary en-it
 
CINEMA AND MEDIA ENGINEERING, Laurea (1st degree and Bachelor-level of the Bologna process)
Academic Year 2021/22
DEPARTMENT OF CONTROL AND COMPUTER ENGINEERING
Collegio di Ingegneria Informatica, del Cinema e Meccatronica
Campus: TORINO
Program duration: 3 years
Class L-8 Degree: INFORMATION TECHNOLOGY ENGINEERING
Seats available: 136 (10 reserved for non European citizens)
Reference Faculty
FARINETTI LAURA   referente.l3.cin@polito.it
Program held in Italian
The first year is also offered in English Language
TEACHERS
     Tiziano Bianchi ORARIO RICEVIMENTO Andrea Maria Lingua
ORARIO RICEVIMENTO Daniela Bosia ORARIO RICEVIMENTO Guido Lombardi
ORARIO RICEVIMENTO Andrea Bottino      Alessio Martini
ORARIO RICEVIMENTO Luisella Caire      Luca Mastrogiacomo
ORARIO RICEVIMENTO Vittorio Camarchia      Giuliana Mattiazzo
     Sandro Caparrini      Alvise Mattozzi
ORARIO RICEVIMENTO Claudio Ettore Casetti      Tatiana Mazali
     Valentina Alice Cauda ORARIO RICEVIMENTO Guido Montorsi
ORARIO RICEVIMENTO Carlo Cima      Barbara Ruffino
ORARIO RICEVIMENTO Marco Ciurcina ORARIO RICEVIMENTO Roberta Spallone
ORARIO RICEVIMENTO Marcello Edoardo Delitala ORARIO RICEVIMENTO Filippo Spertino
     Silvia Falletta ORARIO RICEVIMENTO Igor Simone Stievano
ORARIO RICEVIMENTO Debora Fino      Alessandro Stochino
ORARIO RICEVIMENTO Filippo Gandino ORARIO RICEVIMENTO Alberto Tenconi
ORARIO RICEVIMENTO Marco Ghirardi ORARIO RICEVIMENTO Marco Torchiano
ORARIO RICEVIMENTO Francesco Laio      Andrea Tridello
ORARIO RICEVIMENTO Andrea Lavagno ORARIO RICEVIMENTO Enrico Maria Verra
     Pierluigi Leone      Claudio Zunino
Docenti titolari di insegnamenti del primo anno comune di Ingegneria
     Giuseppe Addamo ORARIO RICEVIMENTO Roberto Gerbaldo
     Julia Ginette Nicole Amici      Davide Girolami
ORARIO RICEVIMENTO Emma Paola Maria Virginia Angelini ORARIO RICEVIMENTO Antonio Gliozzi
     Marco Armandi ORARIO RICEVIMENTO Sabrina Grassini
     Emanuela Baudino      Alfio Grillo
     Federico Bella      Debora Impera
     Elvise Berchio      Paolo Landoni
     Stefano Bianco ORARIO RICEVIMENTO Francesco Laviano
ORARIO RICEVIMENTO Silvia Bodoardo ORARIO RICEVIMENTO Luca Lussardi
ORARIO RICEVIMENTO Barbara Bonelli      Francesco Malaspina
     Ada Boralevi ORARIO RICEVIMENTO Pietro Mandracci
     Andrea Borio ORARIO RICEVIMENTO Luigi Manna
     Federico Bosia      Giovanni Manno
     Stefania Bufalino ORARIO RICEVIMENTO Luisa Mazzi
     Giancarlo Canavese ORARIO RICEVIMENTO Marco Morandotti
ORARIO RICEVIMENTO Enrico Carlini ORARIO RICEVIMENTO Emilio Musso
     Federico Carosio      Chiara Novara
ORARIO RICEVIMENTO Gianfranco Casnati ORARIO RICEVIMENTO Barbara Onida
ORARIO RICEVIMENTO Francesca Maria Ceragioli      Cristina Pagliano
ORARIO RICEVIMENTO Paolo Chiabert      Francesco Porcelli
ORARIO RICEVIMENTO Valeria Chiado' Piat      Samuele Porro
ORARIO RICEVIMENTO Jorge Raul Cordovez Manriquez      Marzia Quaglio
ORARIO RICEVIMENTO Paolo Cortese      Michele Rimoldi
ORARIO RICEVIMENTO Caterina Cumino ORARIO RICEVIMENTO Silvia Maria Ronchetti
ORARIO RICEVIMENTO Antonio Jose' Di Scala      Francesco Savorani
     Serena Esposito ORARIO RICEVIMENTO Marco Scalerandi
     Laura Fabris ORARIO RICEVIMENTO Antonio Maria Scarfone
ORARIO RICEVIMENTO Massimo Ferrarotti      Stefano Stassi
ORARIO RICEVIMENTO Sergio Ferrero      Federico Stra
     Adriano Festa ORARIO RICEVIMENTO Anita Maria Tabacco
ORARIO RICEVIMENTO Alberto Fina ORARIO RICEVIMENTO Stefano Taccheo
ORARIO RICEVIMENTO Sonia Lucia Fiorilli ORARIO RICEVIMENTO Alberto Tagliaferro
ORARIO RICEVIMENTO Carlotta Francia      Lorenzo Tentarelli
     Andrea Antonio Gamba      Mauro Tortello
ORARIO RICEVIMENTO Letterio Gatto ORARIO RICEVIMENTO Barbara Trivellato
ORARIO RICEVIMENTO Francesco Geobaldo      Bengt Patrik Martin Wahlberg
ORARIO RICEVIMENTO Claudio Gerbaldi




© Politecnico di Torino
Corso Duca degli Abruzzi, 24 - 10129 Torino, ITALY
WCAG 2.0 (Level AA)
Contatti