PORTALE DELLA DIDATTICA
1
ENGINEERING
Course outline
 
Course description
 
Programme syllabus
 
Guide for Students
 
Degree Programme Regulation
 
Department
 
Collegio
 
Results of assessment questionnaires (C.P.D.)
 
Level of satisfaction of graduating students (AlmaLaurea)
 
Employment condition (AlmaLaurea)
 
Admission requirements
 
Final exam
 
SERVICES TO STUDENTS
Services
 
Tuition fees
 
Organization of academic structures
 
Students' representatives
 
Teaching staff
 
Examination sessions
 
ADDITIONAL SERVICES
Decentralized structures to support students (SDSS)
 
Streaming - on-line courses
 
FURTHER INFORMATION
SUA-CdS Information Model
 
Glossary en-it
 
COMPUTER ENGINEERING, Laurea (1st degree and Bachelor-level of the Bologna process)
Academic Year 2019/20
DEPARTMENT OF CONTROL AND COMPUTER ENGINEERING
Collegio di Ingegneria Informatica, del Cinema e Meccatronica
Campus: TORINO
Program duration: 3 years
Class L-8 Degree: INFORMATION TECHNOLOGY ENGINEERING
Seats available: 505 (50 reserved for non European citizens)
NB: seats are shared with INGEGNERIA INFORMATICA (COMPUTER ENGINEERING) (courses in Italian)
Reference Faculty
REBAUDENGO MAURIZIO   referente.l3.inf@polito.it
Program held in Italian
Course is also offered in streaming
SDSS service is available
EUR-ACEŽ Accredited program, European quality label for engineering degree programmes
Accreditato EUR-ACE
TEACHERS
     Mario Baldi      Pierluigi Leone
     Michele Bonnin ORARIO RICEVIMENTO Andrea Maria Lingua
ORARIO RICEVIMENTO Domenica Borra ORARIO RICEVIMENTO Guido Lombardi
ORARIO RICEVIMENTO Gabriella Bosco      Guido Marchetto
ORARIO RICEVIMENTO Daniela Bosia ORARIO RICEVIMENTO Vittorio Marchis
ORARIO RICEVIMENTO Giorgio Bruno      Luca Mastrogiacomo
ORARIO RICEVIMENTO Gianpiero Cabodi      Giuliana Mattiazzo
     Luca Cagliero      Alvise Mattozzi
ORARIO RICEVIMENTO Paolo Enrico Camurati ORARIO RICEVIMENTO Guido Montorsi
ORARIO RICEVIMENTO Massimo Canale ORARIO RICEVIMENTO Paolo Montuschi
ORARIO RICEVIMENTO Federica Cappelluti      Davide Salvatore Paolino
ORARIO RICEVIMENTO Anna Filomena Carbone ORARIO RICEVIMENTO Claudio Passerone
ORARIO RICEVIMENTO Mario Roberto Casu ORARIO RICEVIMENTO Stefano Quer
     Valentina Alice Cauda ORARIO RICEVIMENTO Maurizio Rebaudengo
ORARIO RICEVIMENTO Tania Cerquitelli ORARIO RICEVIMENTO Vincenzo Recupero
ORARIO RICEVIMENTO Silvia Anna Chiusano ORARIO RICEVIMENTO Diego Regruto Tomalino
ORARIO RICEVIMENTO Carlo Cima ORARIO RICEVIMENTO Sergio Rolando
ORARIO RICEVIMENTO Fernando Corinto      Barbara Ruffino
ORARIO RICEVIMENTO Paolo Stefano Crovetti      Stefano Scanzio
ORARIO RICEVIMENTO Marcello Edoardo Delitala ORARIO RICEVIMENTO Matteo Sonza Reorda
ORARIO RICEVIMENTO Stefano Di Carlo ORARIO RICEVIMENTO Roberta Spallone
ORARIO RICEVIMENTO Simona Donati Guerrieri ORARIO RICEVIMENTO Amelia Carolina Sparavigna
     Silvia Falletta ORARIO RICEVIMENTO Filippo Spertino
ORARIO RICEVIMENTO Debora Fino      Giovanni Squillero
     Alessandro Fiori ORARIO RICEVIMENTO Luca Sterpone
     Enrico Galvagno ORARIO RICEVIMENTO Igor Simone Stievano
ORARIO RICEVIMENTO Mariangela Gioannini      Alessandro Stochino
ORARIO RICEVIMENTO Marina Indri ORARIO RICEVIMENTO Roberto Tadei
ORARIO RICEVIMENTO Francesco Laio ORARIO RICEVIMENTO Alberto Tenconi
ORARIO RICEVIMENTO Andrea Lavagno      Lorenzo Tentarelli
ORARIO RICEVIMENTO Luciano Lavagno ORARIO RICEVIMENTO Marco Torchiano
ORARIO RICEVIMENTO Francesco Laviano ORARIO RICEVIMENTO Barbara Trivellato
Docenti titolari di insegnamenti del primo anno comune di Ingegneria
     Riccardo Adami      Paolo Landoni
ORARIO RICEVIMENTO Michelangelo Agnello ORARIO RICEVIMENTO Luca Lussardi
ORARIO RICEVIMENTO Emma Paola Maria Virginia Angelini ORARIO RICEVIMENTO Alberto Macii
     Marco Armandi ORARIO RICEVIMENTO Enrico Macii
     Demetra Barone ORARIO RICEVIMENTO Paolo Maggiore
     Danilo Bazzanella      Francesco Malaspina
     Federico Bella ORARIO RICEVIMENTO Pietro Mandracci
ORARIO RICEVIMENTO Alfredo Benso ORARIO RICEVIMENTO Luigi Manna
     Elvise Berchio      Giovanni Manno
ORARIO RICEVIMENTO Paolo Bernardi ORARIO RICEVIMENTO Vittorio Marchis
     Marco Bianco ORARIO RICEVIMENTO Luisa Mazzi
     Stefano Bianco ORARIO RICEVIMENTO Marco Mezzalama
     Maurizio Marco Bocconcino ORARIO RICEVIMENTO Sara Monaci
ORARIO RICEVIMENTO Silvia Bodoardo ORARIO RICEVIMENTO Bartolomeo Montrucchio
     Ada Boralevi ORARIO RICEVIMENTO Marco Morandotti
     Matteo Boscarelli ORARIO RICEVIMENTO Emilio Musso
     Federico Bosia      Giulia Negretto
ORARIO RICEVIMENTO Andrea Giuseppe Bottino      Fabio Nicola
     Stefania Bufalino ORARIO RICEVIMENTO Barbara Onida
ORARIO RICEVIMENTO Leonardo Caffo      Alessandro Peloso
     Andrea Calimera      Valentina Peter
ORARIO RICEVIMENTO Gianfranco Casnati ORARIO RICEVIMENTO Elio Piccolo
ORARIO RICEVIMENTO Francesca Maria Ceragioli      Giulia Pileri
ORARIO RICEVIMENTO Paolo Chiabert      Marco Piumetti
ORARIO RICEVIMENTO Valeria Chiado' Piat      Gianfranco Michele Maria Politano
ORARIO RICEVIMENTO Marco Codegone ORARIO RICEVIMENTO Massimo Poncino
ORARIO RICEVIMENTO Jorge Raul Cordovez Manriquez      Juan Francisco Pons Llopis
ORARIO RICEVIMENTO Paolo Cortese      Samuele Porro
ORARIO RICEVIMENTO Caterina Cumino      Luca Porto Bonacci
ORARIO RICEVIMENTO Vittorio Curri ORARIO RICEVIMENTO Paolo Ernesto Prinetto
     Davide Dal Sasso      Marzia Quaglio
ORARIO RICEVIMENTO Juan Carlos De Martin      Guillermo Gonzalo Quelali Gutierrez
     Santa Di Cataldo ORARIO RICEVIMENTO Maurizio Rebaudengo
     Enzo Mario Di Fabrizio      Michele Rimoldi
ORARIO RICEVIMENTO Antonio Jose' Di Scala ORARIO RICEVIMENTO Silvia Maria Ronchetti
     Serena Esposito ORARIO RICEVIMENTO Matteo Luca Ruggiero
ORARIO RICEVIMENTO Massimo Ferrarotti      Maria Salerno
ORARIO RICEVIMENTO Sergio Ferrero ORARIO RICEVIMENTO Andrea Sanna
ORARIO RICEVIMENTO Ada Ferri      Vincenzo Santarcangelo
ORARIO RICEVIMENTO Elisa Ficarra      Francesco Savorani
ORARIO RICEVIMENTO Alberto Fina ORARIO RICEVIMENTO Marco Scalerandi
ORARIO RICEVIMENTO Sonia Lucia Fiorilli      Stefano Scialo'
ORARIO RICEVIMENTO Carlotta Francia      Marco Scianna
     Maria Fumarola ORARIO RICEVIMENTO Letizia Scuderi
     Andrea Antonio Gamba ORARIO RICEVIMENTO Antonio Servetti
ORARIO RICEVIMENTO Filippo Gandino ORARIO RICEVIMENTO Anita Maria Tabacco
ORARIO RICEVIMENTO Letterio Gatto ORARIO RICEVIMENTO Stefano Taccheo
ORARIO RICEVIMENTO Giancarlo Genta ORARIO RICEVIMENTO Alberto Tagliaferro
ORARIO RICEVIMENTO Francesco Geobaldo ORARIO RICEVIMENTO Paolo Tilli
ORARIO RICEVIMENTO Claudio Gerbaldi ORARIO RICEVIMENTO Massimo Tomalino
ORARIO RICEVIMENTO Roberto Gerbaldo      Mauro Tortello
ORARIO RICEVIMENTO Gianluca Ghigo ORARIO RICEVIMENTO Vera Tripodi
     Davide Girolami ORARIO RICEVIMENTO Barbara Trivellato
ORARIO RICEVIMENTO Antonio Gliozzi      Sara Vinco
ORARIO RICEVIMENTO Sabrina Grassini ORARIO RICEVIMENTO Chiara Zanini
     Alfio Grillo      Baoqin Zhang
ORARIO RICEVIMENTO Silvano Guelfi ORARIO RICEVIMENTO Massimo Zucchetti
     Debora Impera




© Politecnico di Torino
Corso Duca degli Abruzzi, 24 - 10129 Torino, ITALY
WCAG 2.0 (Level AA)
Contatti