PORTALE DELLA DIDATTICA
1
ENGINEERING
Course outline
 
Course description
 
Programme syllabus
 
Guide for Students
 
Degree Programme Regulation
 
Department
 
Collegio
 
Results of assessment questionnaires (C.P.D.)
 
Level of satisfaction of graduating students (AlmaLaurea)
 
Employment condition (AlmaLaurea)
 
Admission requirements
 
Final exam
 
SERVICES TO STUDENTS
Services
 
Tuition fees
 
Organization of academic structures
 
Students' representatives
 
Teaching staff
 
Examination sessions
 
ADDITIONAL SERVICES
Decentralized structures to support students (SDSS)
 
Streaming - on-line courses
 
FURTHER INFORMATION
SUA-CdS Information Model
 
Glossary en-it
 
PHYSICAL ENGINEERING, Laurea (1st degree and Bachelor-level of the Bologna process)
Academic Year 2018/19
DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND TELECOMMUNICATIONS
Collegio di Ingegneria Elettronica, delle Telecomunicazioni e Fisica (ETF)
Campus: TORINO
Program duration: 3 years
Class L-8 Degree: INFORMATION TECHNOLOGY ENGINEERING
Seats available: 150 (2 reserved for non European citizens)
Reference Faculty
PIRRI CANDIDO   referente.l3.fis@polito.it
Program held in Italian
The first year is common to other graduate programs and is also offered in English Language
The first year is common to other graduate programs and is also offered in streaming
SDSS service is available
TEACHERS
ORARIO RICEVIMENTO Paolo Bardella ORARIO RICEVIMENTO Guido Lombardi
ORARIO RICEVIMENTO Cristina Bignardi ORARIO RICEVIMENTO Ivano Adolfo Maio
ORARIO RICEVIMENTO Fabrizio Bonani ORARIO RICEVIMENTO Giovanni Maizza
ORARIO RICEVIMENTO Andrea Carena ORARIO RICEVIMENTO Anna Marotta
     Valentina Alice Cauda ORARIO RICEVIMENTO Guido Masera
ORARIO RICEVIMENTO Valeria Chiono      Luca Mastrogiacomo
ORARIO RICEVIMENTO Carlo Cima      Alvise Mattozzi
ORARIO RICEVIMENTO Marina Clerico ORARIO RICEVIMENTO Giulio Mondini
ORARIO RICEVIMENTO Giacomo Como      Massimo Ortolano
     Simone Corbellini      Andrea Pagnani
ORARIO RICEVIMENTO Stefano Paolo Corgnati ORARIO RICEVIMENTO Vittorio Penna
     Fulvio Corno ORARIO RICEVIMENTO Guido Perrone
ORARIO RICEVIMENTO Bruno Dalla Chiara ORARIO RICEVIMENTO Candido Pirri
ORARIO RICEVIMENTO Marcello Edoardo Delitala ORARIO RICEVIMENTO Alberto Poggio
ORARIO RICEVIMENTO Fabio Fagnani      Elisabetta Raguseo
     Silvia Falletta ORARIO RICEVIMENTO Vincenzo Recupero
ORARIO RICEVIMENTO Debora Fino      Barbara Ruffino
ORARIO RICEVIMENTO Sebastiano Foti ORARIO RICEVIMENTO Nunzio Russo
     Enrico Galvagno ORARIO RICEVIMENTO Marina Santacroce
     Laura Gastaldi ORARIO RICEVIMENTO Gianluca Setti
ORARIO RICEVIMENTO Giovanni Ghione ORARIO RICEVIMENTO Filippo Spertino
ORARIO RICEVIMENTO Fabrizio Giorgis ORARIO RICEVIMENTO Igor Simone Stievano
ORARIO RICEVIMENTO Francesco Gregoretti ORARIO RICEVIMENTO Roberto Tadei
ORARIO RICEVIMENTO Stefano Grivet Talocia ORARIO RICEVIMENTO Alberto Tagliaferro
ORARIO RICEVIMENTO Francesco Laio ORARIO RICEVIMENTO Paolo Marco Tamborrini
     Andrea Lamberti ORARIO RICEVIMENTO Alberto Tenconi
     Paolo Landoni ORARIO RICEVIMENTO Elena Maria Tresso
ORARIO RICEVIMENTO Andrea Lavagno      Alessandra Vitale
     Pierluigi Leone ORARIO RICEVIMENTO Maurizio Zamboni
Docenti titolari di insegnamenti del primo anno comune di Ingegneria
ORARIO RICEVIMENTO Andrea Acquaviva      Paolo Landoni
     Riccardo Adami ORARIO RICEVIMENTO Francesco Laviano
ORARIO RICEVIMENTO Michelangelo Agnello ORARIO RICEVIMENTO Luca Lussardi
     Davide Carlo Ambrosi ORARIO RICEVIMENTO Alberto Macii
ORARIO RICEVIMENTO Laura Maria Andrianopoli ORARIO RICEVIMENTO Enrico Macii
ORARIO RICEVIMENTO Emma Paola Maria Virginia Angelini ORARIO RICEVIMENTO Paolo Maggiore
     Marco Armandi      Francesco Malaspina
ORARIO RICEVIMENTO Alfredo Benso ORARIO RICEVIMENTO Pietro Mandracci
     Elvise Berchio ORARIO RICEVIMENTO Luigi Manna
ORARIO RICEVIMENTO Paolo Bernardi      Giovanni Manno
     Marco Bianco ORARIO RICEVIMENTO Vittorio Marchis
     Stefano Bianco      Terry Marengo
ORARIO RICEVIMENTO Silvia Bodoardo ORARIO RICEVIMENTO Luisa Mazzi
ORARIO RICEVIMENTO Barbara Bonelli      Silvio Mercadante
ORARIO RICEVIMENTO Roberta Maria Bongiovanni ORARIO RICEVIMENTO Marco Mezzalama
     Ada Boralevi ORARIO RICEVIMENTO Sara Monaci
     Matteo Boscarelli ORARIO RICEVIMENTO Bartolomeo Montrucchio
ORARIO RICEVIMENTO Andrea Giuseppe Bottino ORARIO RICEVIMENTO Emilio Musso
     Stefania Bufalino      Giulia Negretto
ORARIO RICEVIMENTO Leonardo Caffo      Fabio Nicola
     Andrea Calimera ORARIO RICEVIMENTO Barbara Onida
ORARIO RICEVIMENTO Enrico Carlini      Alessandro Peloso
     Federico Carosio ORARIO RICEVIMENTO Nerino Penazzi
ORARIO RICEVIMENTO Gianfranco Casnati      Valentina Peter
ORARIO RICEVIMENTO Francesca Maria Ceragioli ORARIO RICEVIMENTO Elio Piccolo
ORARIO RICEVIMENTO Paolo Chiabert ORARIO RICEVIMENTO Massimo Poncino
ORARIO RICEVIMENTO Valeria Chiado' Piat      Francesco Porcelli
ORARIO RICEVIMENTO Marco Codegone      Samuele Porro
ORARIO RICEVIMENTO Jorge Raul Cordovez Manriquez ORARIO RICEVIMENTO Paolo Ernesto Prinetto
ORARIO RICEVIMENTO Paolo Cortese      Guillermo Gonzalo Quelali Gutierrez
ORARIO RICEVIMENTO Caterina Cumino ORARIO RICEVIMENTO Maurizio Rebaudengo
ORARIO RICEVIMENTO Vittorio Curri ORARIO RICEVIMENTO Mattia Righetti
ORARIO RICEVIMENTO Dario Daghero ORARIO RICEVIMENTO Silvia Maria Ronchetti
     Davide Dal Sasso ORARIO RICEVIMENTO Bernardo Ruggeri
ORARIO RICEVIMENTO Juan Carlos De Martin ORARIO RICEVIMENTO Matteo Luca Ruggiero
     Santa Di Cataldo      Roberta Sabbadin
ORARIO RICEVIMENTO Antonio Jose' Di Scala      Maria Salerno
ORARIO RICEVIMENTO Fabrizio Dolcini ORARIO RICEVIMENTO Edgar Ernesto Sanchez Sanchez
ORARIO RICEVIMENTO Massimo Ferrarotti ORARIO RICEVIMENTO Andrea Sanna
ORARIO RICEVIMENTO Sergio Ferrero      Vincenzo Santarcangelo
ORARIO RICEVIMENTO Ada Ferri      Francesco Savorani
ORARIO RICEVIMENTO Elisa Ficarra ORARIO RICEVIMENTO Marco Scalerandi
ORARIO RICEVIMENTO Alberto Fina ORARIO RICEVIMENTO Antonio Maria Scarfone
ORARIO RICEVIMENTO Sonia Lucia Fiorilli      Stefano Scialo'
ORARIO RICEVIMENTO Carlotta Francia      Marco Scianna
     Andrea Antonio Gamba ORARIO RICEVIMENTO Letizia Scuderi
ORARIO RICEVIMENTO Filippo Gandino ORARIO RICEVIMENTO Antonio Servetti
ORARIO RICEVIMENTO Giorgio Garzino      Giovanni Squillero
ORARIO RICEVIMENTO Letterio Gatto ORARIO RICEVIMENTO Luca Sterpone
ORARIO RICEVIMENTO Giancarlo Genta ORARIO RICEVIMENTO Anita Maria Tabacco
ORARIO RICEVIMENTO Francesco Geobaldo ORARIO RICEVIMENTO Paolo Tilli
ORARIO RICEVIMENTO Claudio Gerbaldi      Mauro Tortello
ORARIO RICEVIMENTO Roberto Gerbaldo ORARIO RICEVIMENTO Vera Tripodi
ORARIO RICEVIMENTO Gianluca Ghigo ORARIO RICEVIMENTO Barbara Trivellato
ORARIO RICEVIMENTO Antonio Gliozzi      Chiara Vanadia
ORARIO RICEVIMENTO Sabrina Grassini      Monica Volpicelli
     Alfio Grillo ORARIO RICEVIMENTO Chiara Zanini
ORARIO RICEVIMENTO Silvano Guelfi ORARIO RICEVIMENTO Massimo Zucchetti
ORARIO RICEVIMENTO Felice Iazzi




© Politecnico di Torino
Corso Duca degli Abruzzi, 24 - 10129 Torino, ITALY
WCAG 2.0 (Level AA)
Contatti