PORTALE DELLA DIDATTICA
1
ENGINEERING
Course outline
 
Course description
 
Programme syllabus
 
Guide for Students
 
Degree Programme Regulation
 
Department
 
Collegio
 
Results of assessment questionnaires (C.P.D.)
 
Level of satisfaction of graduating students (AlmaLaurea)
 
Employment condition (AlmaLaurea)
 
Admission requirements
 
Final exam
 
SERVICES TO STUDENTS
Services
 
Tuition fees
 
Organization of academic structures
 
Students' representatives
 
Teaching staff
 
Examination sessions
 
ADDITIONAL SERVICES
Decentralized structures to support students (SDSS)
 
Streaming - on-line courses
 
FURTHER INFORMATION
SUA-CdS Information Model
 
Glossary en-it
 
ENGINEERING AND MANAGEMENT, Laurea (1st degree and Bachelor-level of the Bologna process)
Academic Year 2021/22
DEPARTMENT OF MANAGEMENT AND PRODUCTION ENGINEERING
Collegio di Ingegneria Gestionale
Campus: TORINO
Program duration: 3 years
Interclass course - Degree class L8, L-9: INFORMATION TECHNOLOGY ENGINEERING, INDUSTRIAL ENGINEERING
Seats available: 495 (20 reserved for non European citizens)
Reference Faculty
RAFELE CARLO   coord.gestionale@polito.it
Program held in Italian
The first year is also offered in English Language
TEACHERS
ORARIO RICEVIMENTO Dario Antonelli ORARIO RICEVIMENTO Andrea Maria Lingua
ORARIO RICEVIMENTO Cristina Bignardi ORARIO RICEVIMENTO Antonio Lioy
ORARIO RICEVIMENTO Daniela Bosia ORARIO RICEVIMENTO Franco Lombardi
     Luca Cagliero ORARIO RICEVIMENTO Guido Lombardi
     Sandro Caparrini ORARIO RICEVIMENTO Giovanni Maizza
     Daniele Cappelletti ORARIO RICEVIMENTO Alessandro Mantelero
ORARIO RICEVIMENTO Massimiliana Carello      Luca Mastrogiacomo
     Valentina Alice Cauda      Giuliana Mattiazzo
     Federico Caviggioli      Alvise Mattozzi
ORARIO RICEVIMENTO Paolo Chiabert      Andrea Mazza
ORARIO RICEVIMENTO Valeria Chiono ORARIO RICEVIMENTO Caterina Mele
ORARIO RICEVIMENTO Carlo Cima ORARIO RICEVIMENTO Giulio Mondini
     Francesco Clementelli ORARIO RICEVIMENTO Maurizio Matteo Munafo'
ORARIO RICEVIMENTO Marina Clerico      Elisabetta Raguseo
ORARIO RICEVIMENTO Alessandra Colombelli      Barbara Ruffino
     Fulvio Corno ORARIO RICEVIMENTO Angela Russo
     Renato Maria Cosentini ORARIO RICEVIMENTO Nunzio Russo
     Antonio De Marco      Fabio Guido Mario Salassa
ORARIO RICEVIMENTO Marcello Edoardo Delitala      Rosario Scatamacchia
ORARIO RICEVIMENTO Federico Della Croce Di Dojola ORARIO RICEVIMENTO Roberta Spallone
     Silvia Falletta ORARIO RICEVIMENTO Filippo Spertino
ORARIO RICEVIMENTO Laura Farinetti ORARIO RICEVIMENTO Igor Simone Stievano
ORARIO RICEVIMENTO Debora Fino ORARIO RICEVIMENTO Alberto Tenconi
ORARIO RICEVIMENTO Roberto Fontana ORARIO RICEVIMENTO Marco Torchiano
ORARIO RICEVIMENTO Emilia Maria Garda      Andrea Tridello
     Nicolo' Genco ORARIO RICEVIMENTO Mario Trigiante
ORARIO RICEVIMENTO Francesco Laio ORARIO RICEVIMENTO Giovanni Ummarino
ORARIO RICEVIMENTO Fabrizio Lamberti      Alessandra Vitale
ORARIO RICEVIMENTO Andrea Lavagno ORARIO RICEVIMENTO Chiara Zanini
     Pierluigi Leone
Docenti titolari di insegnamenti del primo anno comune di Ingegneria
     Giuseppe Addamo ORARIO RICEVIMENTO Francesco Geobaldo
ORARIO RICEVIMENTO Michelangelo Agnello ORARIO RICEVIMENTO Claudio Gerbaldi
     Julia Ginette Nicole Amici ORARIO RICEVIMENTO Roberto Gerbaldo
ORARIO RICEVIMENTO Emma Paola Maria Virginia Angelini      Davide Girolami
     Marco Armandi ORARIO RICEVIMENTO Antonio Gliozzi
     Emanuela Baudino ORARIO RICEVIMENTO Sabrina Grassini
     Federico Bella      Alfio Grillo
     Elvise Berchio      Debora Impera
     Stefano Bianco      Paolo Landoni
ORARIO RICEVIMENTO Silvia Bodoardo ORARIO RICEVIMENTO Francesco Laviano
ORARIO RICEVIMENTO Barbara Bonelli ORARIO RICEVIMENTO Luca Lussardi
     Ada Boralevi      Francesco Malaspina
     Andrea Borio ORARIO RICEVIMENTO Pietro Mandracci
     Matteo Boscarelli ORARIO RICEVIMENTO Luigi Manna
     Federico Bosia      Giovanni Manno
     Stefania Bufalino ORARIO RICEVIMENTO Luisa Mazzi
     Giancarlo Canavese ORARIO RICEVIMENTO Marco Morandotti
ORARIO RICEVIMENTO Enrico Carlini ORARIO RICEVIMENTO Emilio Musso
     Federico Carosio      Chiara Novara
     Lavinia Caruso ORARIO RICEVIMENTO Barbara Onida
ORARIO RICEVIMENTO Gianfranco Casnati      Cristina Pagliano
     Fiorella Cauda      Valentina Peter
ORARIO RICEVIMENTO Francesca Maria Ceragioli      Francesco Porcelli
ORARIO RICEVIMENTO Paolo Chiabert      Samuele Porro
ORARIO RICEVIMENTO Valeria Chiado' Piat      Marzia Quaglio
ORARIO RICEVIMENTO Jorge Raul Cordovez Manriquez      Michele Rimoldi
ORARIO RICEVIMENTO Paolo Cortese ORARIO RICEVIMENTO Silvia Maria Ronchetti
ORARIO RICEVIMENTO Caterina Cumino      Francesco Savorani
ORARIO RICEVIMENTO Antonio Jose' Di Scala ORARIO RICEVIMENTO Marco Scalerandi
     Serena Esposito      Stefano Stassi
     Laura Fabris      Federico Stra
ORARIO RICEVIMENTO Massimo Ferrarotti ORARIO RICEVIMENTO Anita Maria Tabacco
ORARIO RICEVIMENTO Sergio Ferrero ORARIO RICEVIMENTO Stefano Taccheo
     Adriano Festa ORARIO RICEVIMENTO Alberto Tagliaferro
ORARIO RICEVIMENTO Alberto Fina      Lorenzo Tentarelli
ORARIO RICEVIMENTO Sonia Lucia Fiorilli      Mauro Tortello
ORARIO RICEVIMENTO Carlotta Francia ORARIO RICEVIMENTO Barbara Trivellato
     Maria Fumarola      Bengt Patrik Martin Wahlberg
     Andrea Antonio Gamba      Martina Zuccarini
ORARIO RICEVIMENTO Letterio Gatto      Alberto Luca Zuliani




© Politecnico di Torino
Corso Duca degli Abruzzi, 24 - 10129 Torino, ITALY
WCAG 2.0 (Level AA)
Contatti